# 31 - Büyük firma ve şirketler alan adlarını (domainlerini) daha pahalıya alıcaklar

icon 08 Şubat 2012, Çarşamba Tarihinde eklendi. icon 707 kez okundu.

Büyük firma ve şirketler alan adlarını (domainlerini) daha pahalıya alıcaklar

İçinde bulunduğumuz günlerde akıllara zarar satış rakamları ile satılmış domain fiyatları duyuyoruz. Fiyatları 15 ila 100 Türk Lirası arasında değişen ve kullanıcıya uzantı seçme hakkı sununan alan adı regleme firmaları artık artık görüşlerini değiştirecek gibi görünüyorlar.

İnternetin doğumundan bu yana geçen 27 yılın ardından artık yeni bir dönem açılıyor bundan önce büyük firma ve şirketlerde aynen sıradan müşteriler gibi domain alışverişi yapabiliyorken artık bu domain alışverişi için büyük bütçeler ayırmaları gerekmekte.

Bu yeni dönemde Holdingler, Firma ve şirketler, bankalar kısacası aklınıza gelebilecek bütün büyük kuruluşlar alan adı regleyebilmek için 200 ila 210 bin doları bir tarafa koymaları gerekiyor. Yıllık 9 dolara reglenen ve ardından binlerce dolara satılan bu domain alışverişi artık tarihe karışacak nasıl mı ?

Bu kuruluşlar 185 bin dolar yani yaklaşık 340 bin Türk lirası karşılığında istedikleri bir alan adını alabilecekler ve ilk yıl 210 bin dolar harcama yapacaklar. Özellikle büyük kuruluşların alan adlarını sanal ortamda korumaya çalışmalarının yıllık kirası 25 bin dolar olacak.

Tartışmaları süren bu uygulamada alan adları fabrikası olarak bilinen ICANN tarafından onaylanan ve imzalanan yeni dönemde bu büyük kuruluşlar istekleri üzerine alabilecekleri alan adlarının yanı sıra keyiflerine göre alan adı uzantısıda alabilecekler.

Geçtiğimiz günlerde başlayan bu tescil dönemi 30 Mart 2012 tarihine kadar sürecek ve takibinde 2013 yılı başında yep yeni uzantılı domain uzantılı siteler devreye girecek.Bu uygulama büyük kuruluşlar için büyük meblalarda harcama anlamına gelsede yeni siber dolandırıcılık yöntemlerinin ortaya çıkmasından korkuluyor.

icon alan icon büyük icon büyük kuruluşlar icon alan adı icon domain alışverişi icon alan adı uzantıları icon 210 bin dolarlık domain icon

Öneri Konu

icon Seydioğulları Kerestecilik Kurumsal web sitesi teslim edildi